Marga Aldeamil Visús

Com cada any per aquestes dates, el 26 d’abril es va celebrar la XV Nit de l’Esport a la nostra ciutat, amb la presència de l’alcaldessa, el regidor d’esports i personalitats del món empresarial i esportiu de la comarca i del municipi.

L’acte va començar amb un minut de silenci en record al  Jonathan Collado, jugador de l’equip d’Hoquei en Cadira de Rodes Elèctrica de l’Associació de Discapacitats Barberà.

El discurs del presentador va posar en valor que Barberà és una ciutat esportista, on el 20% dels residents són socis dels equipaments esportius municipals i a més hi ha 3500 associats a les diferents entitats.

La Nit de l’Esport reconeix la feina feta per les diferents entitats del municipi, tenint en compte no només els resultats aconseguits sinó també la trajectòria, la projecció, la promoció de l’esport, la integració i així van compartir escenari modalitats tan diverses com el futbol, l’handbol, el bàsquet ,les arts marcials del Shi-kan, el motociclisme o els escacs entre d’altres.

En aquesta edició plena de dones nominades i premiades va haver-hi un guardó especial a les entitats que promocionen l’esport femení.

Però sens dubte els triomfadors de la nit van ser l’Associació de Discapacitats de Barberà del Vallès amb l’equip d’Hoquei en cadira de rodes elèctrica, i la seva presidenta Cristina Arroyo que va rebre el Premi Ciutat i Esport, que reconeix no només la seva brillant trajectòria esportiva com a jugadora de l’equip i de la Selecció Nacional d’Espanya,  sinó també la seva tasca de promoció del seu esport.

Un dels moments més emotius de la nit va ser  quan la Cristina va agrair el premi i va recordar el seu company Jonathan.

Persones premiades de la 15 Nit de l’Esport

Persones de cada entitat destacades per la seva tasca a favor de l’esport que estan en actiu (propostes per les entitats esportives de la ciutat)

 

  • José Sánchez Pérez, (Unió Atlètica Barberà).
  • Daniel Díaz Zapata, (Club Escola Futbol Barberà Andalucia).
  • Anna Hervàs Barrabes, (Unió Esportiva Hoquei Barberà).

 

Persona destacada per la seva tasca en la promoció de l’esport a la ciutat, que actualment no està en actiu

 

  • Florencia María Palacio Laje, (ex presidenta de la Unió Atlètica Barberà).

 

Premi al mèrit esportiu,

  • Yolanda Castillo Escario, (Club d’Escacs Barberà)
  • Joan Farré Trompeta, (Club Esportiu Shi-Kan Barberà).

Premi a la trajectòria esportiva:

 

  • Eusebio Torres Aliaga, (Club Petanca Barberà).
  • Rafael Caballero Garrido, (Associació de Discapacitats de Barberà).
  • Pedro González Martínez, (Club Escola de Futbol Barberà Andalucia).
  • José Antonio González Delgado, (Club de Futbol La Romànica).
  • Judit González Moncusí, (Club Voleibol Barberà).
  • Daniel Puig Hernando, (Unió Esportiva Hoquei Barberà).

 

Premi a la projecció esportiva:

 

  • David Martínez López, (Unió Atlètica Barberà).
  • Mario Vilches Muñoz, (Club Handbol Barberà).
  • Daniel Núñez Pascual, (Unió Esportiva Barberà).
  • Carlos Marín Pañelles, (Barberà Rookies Club Futbol Americà).
  • Inés Sáez Serra, (Barberà Tennis Club).

 

Hi va haver un guardó especial a l’esportista Candela Andújar Jiménez, que va iniciar la seva carrera en el futbol a les files del Barberà Andalucia. Campiona del torneig de la UEFA 2015 a Portugal i 2016 a la República Txeca amb la selecció sub-16 i subcampiona a la Copa d’Europa 2016 a Bielorússia i 2017 a República Txeca amb la selecció Sub-17, bronze al Mundial sub-17. finalista de la Copa Mundial Femenina de Futbol Sub-20 amb la selecció espanyola i actualment jugadora del FC Barcelona.

Premi als equips amb esportistes menors de 18 anys que han assolit un èxit esportiu

 

  • Fem-14, (Unió Esportiva Hoquei Barberà).
  • Cadet A, (Club Handbol Barberà).
  • Preinfantil Masculí, (Unió Esportiva Barberà).
  • Sub 15, (Barberà Rookies Club Futbol Americà).
  • Equip de 12-15 anys (Club Esportiu Ski-Kan Barberà).
  • Sub14 Masculí, (Unió Atlètica Barberà).
  • Juvenil, (Club Escola de Futbol Barberà Andalucia).

 

Premi a la promoció de l’esport femení:

  • Barberà Rookies Club Futbol Americà,
  • Club Escola de Futbol Barberà Andalucia
  • Club Handbol Barberà, que aquesta temporada compta amb equip femení en la categoria benjamí i va pujar a l’escenari amb una representació de jugadores de prebenjamí, benjamí i aleví.

Premi a l’esportista més destacada del 2018,

Finalistes:

  • Vicky Ruiz Martínez (Unió atlètica Barberà)
  • Sabrina Marques Resende, (Barberà Rookies Club de Futbol Americà)
  • Jonathan Alonso Moyano (Club Escacs Barberà)
  • Esther López Alcaraz (Tennis, Cercle Sabadellès 1856)
  • Laura Gómez Ramón (Triatló. CMG Ferrer Hotels)
  • Arnau Aragón Oya (Motociclisme. Team Simonety School)
  • Andrea Fortuny Arjona (Karate. Club esportiu Shi-kan)
  • Enrique Catalán Alamino (Petanca. Club Petanca Prat)

Guanyadores:

  • Tercera classificada: Esther López Alcaraz, tenista
  • Segona classificada: Laura Gómez Ramón, triatleta
  • Primera classificada: Sabrina Marques Resende, (Barberà Rookies Club de Futbol Americà).

El premi a l’entitat més destacada del 2018

Finalistes:

 

  • Barberà Rookies Club de Futbol Americà
  • Unió Esportiva Barberà
  • Club Voleibol Barberà Comerç Urbà
  • Club d’Escacs Barberà
  • Club Handbol barberà
  • Club Escola de Futbol Barberà Andalucia
  • Unió Atlètica Barberà
  • Associació de Discapacitats de Barberà
  • Unió Esportiva Hoquei Barberà
  • Club Esportiu Shi-Kan Barberà

 

Entitats guanyadores:

 

  • Tercera entitat classificada: Unió atlètica Barberà
  • Segona entitat classificada: Barberà Rookies Club de Futbol americà.

 

  • Primera entitat classificada: Associació de Discapacitats de Barberà, pels èxits assolits per l’equip d’hoquei en cadira de rodes elèctrica: campió d’Espanya,  campió de la Lliga Catalana a Barberà del Vallès; campió de la Copa Catalunya a Manresa; i campió de la Supercopa de Catalunya a Malgrat de Mar. Cristina Arroyo Esteban va haver de pujar de nou a l’escenari per recollir el guardó.

Tant l’obertura com la cloenda de l’esdeveniment van anar a càrrec de la companyia I’mm company amb una de les seves el·laborades coreografies , aquella que van presentar  a l’actuació de la final del programa televisiu “Got Talent”.

La Nit de l’Esport és un acte que reconeix la feina d’entitats i esportistes amb tot el que allò implica de treball, disciplina, superació, companyonia…. i ens convida  a gaudir de les instal·lacions i oportunitats que tenim al nostre abast dins del municipi.

FER UN COMENTARI

Deixa el teu comentari
Introdueix el teu nom